Eyvan Holding Yön. K. Başkanı İhsan Üstündağ İnşaat ve Yatırım Dergisine Verdiği Ropörtaj

Eyvan Holding Yön. K. Başkanı İhsan Üstündağ İnşaat ve Yatırım Dergisine Verdiği Ropörtaj

Evyan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Üstündağ

Eyvan Holding kuruluşu ve gelişimi hakkında bilgi alabilir miyiz?

İlk olarak 2011 yılında Eyvan Yapı firmasını kurduk ve 2015 yılında Eyvan Holding’e dönüştü. Holdingleşmedeki amacımız farklı sektörlerde ki şirketlerimizi bir çatı altında toplamaktı. Holdingin inşaat sektöründeki iştiraki olan Mista Gayrimenkul Yatırım A.Ş şu anda İstanbul da kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiriyor. Eyvan Yapı ise hastane, eğitim binaları, otel gibi projeleri tamamladı ve uzmanlık alanı olarak bu konularda Mimista A.Ş. olarak projeler gerçekleştiriyor.

Eyvan Holding önderliğinde yurt dışında birçok projede yatırımcı, işletmeci yada danışmanlık olmak üzere üst düzey hizmetler verdik. Şu anda Kazakistan’da 180 milyon dolarlık bir sağlık kompleksi projesi üzerine çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bahreyn’de bir hastane komplesini tamamlamak üzereyiz.

İnşaat sektörü dışında Eyvan Holding olarak sağlık, eğitim, turizm sektörlerinde faaliyet göstermekteyiz.

Mista Gayrimenkul olarak devam eden projeleriniz nelerdir?

Kule Mista projemizi, Kozyatağı Şakacı Sokak’ında çok güzel bir lokasyonda konumlandırıyoruz. 20 katlı tek blokta, 80 daire olarak inşa ettik. Bu projenin hemen yanında Peramista adında bir projeye başladık. 16 katlı 60 dairelik bir kentsel dönüşüm projemizi yıl başında teslim etmeyi planlıyoruz.

Kadıköy Atatürk Caddesi’nde çok güzel bir lokasyonda 2 tane projeyle anlaşmamızı tamamladık. Binaların yıkımını yapıyoruz, bir yandan da projeleri hazırlanıyor. Anlaşma aşamasında olduğumuz 2 üst düzey projemizi de 2018 yılına yetiştirmeye çalışıyoruz. Bunlardan biri yine Kadıköy de ticari bir yapı diğeri ise Beşiktaş ta çok güzel bir lokasyonda konut projesi olacak. İstanbul dışında memleketimiz olan Kayseri de de Eyvan Konakları diye adlandırdığımız 42 villadan oluşan projemizin tasarım çalışmalarına başladık. Ayrıca; Türkiye genelinde yüksek bütçeli ihalelerle ilgili bir ihale departmanı kurduk ve çalışmalara başladık, kendimizi ifade edebileceğimiz projelere talip olacağız.

Mista Gayrimenkul olarak kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

Eyvan Holding çatısı altında Promista ve Mimista şirketlerini kurduk. Mimista hastane, eğitim yapıları, turizm ve Mista Gayrimenkul’un gerçekleştirdiği tüm projelerimizi gerçekleştiren bir mimarlık firması olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Promista şirketimiz ise kurulum aşamasında, organizasyon firması olarak faaliyet göstermesini planlıyoruz. Mista Gayrimenkul’un gerçekleştirdiği konut projelerinin işletmesini ve yönetimini yapmayı hedefliyoruz.Uzun vadeli hedeflerimiz ise marka değerimizi en üst noktaya taşımak diyerek ana fikrimizi ortaya koyabiliriz.

Sizde kentsel dönüşüm projeleri yapıyorsunuz kentsel dönüşüm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kentsel dönüşümde Mista Gayrimenkul olarak, hiçbir zaman bir bina yıkıp, yerine hemen bir bina yapalım; sadece binayı yenileyelim tarzında olmadık. Kule Mista, 2 ayrı parseldeki, 2 ayrı binanın yıkılarak 3 bin 500 metrekare alan olarak birleştirilerek, 500 metrekare bina oturumu, 3 bin metrekaresi ise peyzaj alanı olarak sunduğumuz bir projedir. Altyapısıyla çok uğraştık, prosedür, maliyet olarak da çok zorluklarla karşılaştık ama bina yenilemesi değil, kentsel dönüşüm yapmak istediğimiz için tüm bu sorunları aşarak, projemizi gerçekleştirdik. Tabi 2 değil, 4-5 binayı birleştirerek, 6-7 bin metrekare alanlarda projeler gerçekleştirebilmeyi amaçlıyoruz.

İnşaat sektörünün gelişimini değerlendirebilir misiniz?

İnşaat sektörü sürekli büyüyen ve gelişen bir yapıya sahip, konut piyasasında İstanbul konut satışında ilk sırada yer alıyor. Türkiye ekonomisi ne olursa olsun, İstanbul konut satışı konusunda aktif rolüne devam ediyor. İstanbul’un kendine has dinamiği ile sektör ilerliyor ama doğru işlerin doğru firmalarca yapılması gerekiyor. Buradaki doğru iş diye bahsettiğim konu örneğin, siz çıraklık okulundan mezun olmadan berber diplomasını almadan berber salonu dahi açamazsınız; ama müteahhitliğin hiçbir prosedürü yok. Herkes müteahhit olabiliyor ama sektörde yapılan işin insan sağlığına direk etkisi var. Şimdi kentsel dönüşümü neden bu kadar önemsiyoruz, depreme dayanıklı binalar üretmek için ve sonucundaki amacımız insanları korumak…

Peki ülkemizde mimari tasarımın değişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok üst düzey tasarımlar oluşmaya başladı ama ne yazık ki bu maliyet kaygısı ve arsa ilişkisini korunması için biz müteahhit olarak mimarlara baskı yapıyoruz. Güzel dizayn etmişisin ama burada şöyle bir kaybımız var; bu kaybı avantaja çevirmemiz lazım diye biraz daha mimarların tasarımlarını biz törpülüyoruz. Böyle bir sıkıntı var; buradan da imar yönetmeliğine geçiyoruz.

İmar yönetmeliğinde bazı açıkların çok suistimal edilmesi nedeniyle inanılmaz şekilde mimarların, müteahhitlerin önüne duvarlar örülüyor. Bu konuda biraz güven ilişkisinde sıkıntı var. Belediyeler tarafında şu imkanları verirsek, buradan bir açık kapı bulunur, metrekareler suistimal edilir; haksız kazançlar oluşur diye kaygı var. Tabi haksız da değiller ama burada müteahhitler ile yönetmeliği yapan kişiler arasındaki güven ilişkisinin kurulması lazım. Bunun içinde önce iyi insan sonra iyi müteahhit olmak gerekiyor. O zaman verilen ekstra hakları suistimal etmeden, çok güzel binalar inşa edebiliriz.

Sektörde kalifiye eleman sorunu var mı?

Tüm sektörlerde olan kalifiye eleman sorunu tabi ki bizim sektörümüzde de var. Bunun nedenini ise biz hep çocuklarımızı mühendis, doktor, avukat olarak görüyoruz ve böyle parlak meslekleri okutmaya gayret gösteriyoruz. Ara eleman sıkıntımız tabi ki çok büyük, meslek okullarımız yok. Avrupa’da mühendis sadece kontrol ediyor, asıl işi ara eleman yapıyor. Meslek yüksek okulu mezunu, tekniker dediğimiz kişilerin işi götürmesi gerekiyor ama ne yazık ki bizim memlekette tekniker yok, herkes en üstü hedefliyor.

Yabancılara konut satışlarınız oluyor mu?

Biz ne yazık ki onlara hitap etmiyoruz çünkü yabancılar Avrupa Yakası’nı çok seviyorlar. Aslında bizim de daire satın almak isteyen yabancı yatırımcılarla ilişkilerimiz var. Kadıköy’e geldiğimiz Bağdat Caddesi’nde gezdikleri zaman bu bölgeler çok hoşlarına gidiyor. Yatırım noktasına geldiğimiz zaman Etiler’de aldığımda 1’e 1,5 veriyor, burada alırsam 1’e 1,3 oluyor diyor ve bizi tercih etmiyorlar. Anadolu Yakası’nda iş yapan müteahhitlerle beraber olup yurt dışı fuarlarına katılarak, Anadolu Yakası’nın da ne kadar geliştiğini, Avrupa Yakası’ndan geri kalmadığını hatta daha sakin ve daha düzenli bir hayatın olduğunu anlatmamız gerekiyor.

Yorumlar kapatıldı.